Masz pytanie?
ZnanyLekarz.pl

Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych

jesteś na stronie: zdanowski.pl > Baza wiedzy » Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych

15.032015

Podczas leczenia kanałowego, szczególnie kiedy opracowywane są zakrzywione kanały korzeniowe, może się zdarzyć, że używane narzędzie kanałowe zaklinuje się i podczas próby wycofania go z kanału, zostaje złamane. Fragment takiego narzędzia zostaje w zębie. 

Jest to bardzo częste powikłanie i pomimo wiedzy lekarza i jego należytego starania, ryzyko złamania instrumentu kanałowego jest zawsze związane z przebiegiem leczenia endodontycznego. 

Ryzyko takich powikłań jest dzisiaj minimalizowane. Narzędzia kanałowe są bardzo cienkie i muszą być niezwykle wytrzymałe, a to jest możliwe dzięki najnowszym materiałom i technologiom.  W nowoczesnej stomatologii stosuje się też mikrosilniki endodontyczne o regulowanej sile obrotowej i automatycznej blokadzie rotacji. To wszystko zmniejsza ryzyko, ale nie eliminuje przypadków łamania narzędzi w kanale zębowym.

  Złamane narzędzie wymaga wyjęcia, bo bez tego nie można odpowiednio opracować, oczyścić i wypełnić kanału. 

Usuwanie pozostawionych fragmentów narzędzi jest procedurą skomplikowaną i trudną. Wymaga dużego doświadczenia lekarza oraz odpowiedniego sprzętu, przede wszystkim mikroskopu endodontycznego i radiowizjografii. Niestety próby usunięcia złamanych narzędzi nie zawsze kończą się powodzeniem. Warto je jednak podejmować. Mam duże doświadczenie w tym zakresie i zdecydowaną większość złamanych instrumentów udaje mi się usunąć.

 

Na zdjęciu punktowym RVG widać fragment złamanej igły LENTULO pozostawiony w kanale zębowym. Widoczna perforacja ściany korzenia, prawdopodobnie powstała w wyniku nieudanych prób usunięcia.

Na tym zdjęciu widać, że złamana igła została usunięta, kanał został udrożniony, a perforacja opracowana.

Kanał został już wypełniony. Ząb jest teraz przygotowany do etapu odbudowy protetycznej za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego oraz korony protetycznej.

 

Komentarze

wifi

siec wifi

parking

zamknięty parking dla pacjentów

klimatyzacja

klimatyzacja w całym obiekcie

rentgen

pantomograf

pantomograf

pantomografia

Logo footer

Zdanowski

PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK 10-22

Copyrights Krzysztof Zdanowski

Zdjęcia i materiały stanowiące zawartość strony są własnością Stomatlogia Zdanowski. Kopiowanie i rozpowszechanianie w dowolnej formie bez zgody właściciela serwisu jest zabronione.Wyjątek stanowi cytowanie zawartości przy użyciu opcji  "dodaj link do"