Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Znany lekarz
Facebook

Jak prawidłowo dbać o zęby?

Wielu ludzi skarży się, że pomimo regularnego mycia zębów, podczas wizyt u stomatologa lekarz znajduje u nich coraz to nowe ubytki. Może nawet sami tego doświadczacie? Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej jest bowiem procesem wieloetapowym, a niektórym może wydawać się on nawet skomplikowany. Jeśli jednak będziecie trzymać się kilku wskazówek, zobaczycie że wcale nie jest to takie trudne, a efekty mogą Was zaskoczyć!

Prawidłowa dieta

Odpowiednio dobrana dieta to podstawa nie tylko w walce o zdrowe zęby, ale także o nasze samopoczucie na co dzień oraz ogólną kondycję. Jeśli objadanie się słodyczami, nadmierne spożywanie węglowodanów (zwłaszcza słodkich drożdżówek czy białego pieczywa), picie słodzonych napojów i nocne podjadanie zdarza Wam się regularnie, to z pewnością skutki tego odczuwa cały Wasz organizm - w tym także zęby. Zdrowa dla jamy ustnej dieta jest bogata w warzywa i owoce, nabiał, wodę mineralną (najlepiej niegazowaną), a także ryby i owoce morza. Więcej informacji na temat diety korzystnej dla zębów znajdziecie tu: (link do artykułu z maja).

 

Właściwe zabiegi pielęgnacyjne

Jak pokazują dane statystyczne, wielu Polaków wciąż nie dba regularnie o higienę jamy ustnej. Według niektórych badań nawet około 4 milionów rodaków nie myje zębów wcale lub myje je bardzo sporadycznie. Przerażające? Pamiętajcie, że absolutnym minimum jest mycie zębów dwa razy dziennie (rano i wieczorem) przez co najmniej dwie minuty. Najlepsze efekty przynosi jednak czyszczenie po każdym dużym posiłku (choć warto wiedzieć, że również zbyt częste szczotkowanie zębów może skutkować problemami!). Dodatkowo pamiętajmy też aby robić to prawidłowo - wykonując odpowiednie ruchy, używając właściwej dla siebie pasty i szczoteczki. Jeśli chodzi o płyn do higieny jamy ustnej, powinien pochodzić z tej samej linii co pasta. Stosujmy go jednak nie częściej niż 1-2 razy dziennie.

 

Odpowiednie nawyki

Wielu z nas wyniosło z czasów szkolnych nawyki takie jak obgryzanie ołówków i długopisów, albo nadgryzanie paznokci paznokci skórek. Niektórzy lubią natomiast popisywać się przed znajomymi rozgryzaniem orzechów albo (o zgrozo!) otwieraniem kapsli zębami. Warto jednak wiedzieć, że tego typu nieodpowiedzialne zachowania mogą prowadzić do mikropęknięć albo nawet odłupywania się szkliwa. W skrajnych przypadkach zaś czeka nas utrata fragmentów zębów i uszkodzenie śluzówki. Popularnym schorzeniem (w tym momencie już niemal chorobą cywilizacyjną) jest też bruksizm - czyli bezwiedne zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. Ono również prowadzi niestety do pęknięć oraz uszkodzeń. Jeżeli zauważyliśmy ten problemem u siebie - skorzystajmy z pomocy specjalisty.

Dodaj komentarz
powered by Quick.Cmsprojekt: grafiQa