Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Znany lekarz
Facebook

Stomatologia bardziej ekologiczna

Co ma wspólnego ekologia ze stomatologią? Okazuje się, że całkiem sporo! Dbałość o środowisko naturalne coraz częściej jest bowiem świadomym wyborem, który przekłada się na codzienne zwyczaje oraz styl życia - wybory konsumenckie, czy troskę o najbliższe otoczenie. Nasze proekologiczne podejście możemy więc wyrażać poprzez niemal wszystkie codzienne nawyki. Także te związane z dbałością o higienę jamy ustnej!

 

Wielkie znaczenie małych rzeczy

 Wszystkie zmiany jakie chcielibyśmy widzieć w świecie musimy zacząć od siebie. Zwłaszcza że jest to całkiem proste. Na początek warto pomyśleć, w jaki sposób można pozbyć się z łazienki nieco wszechobecnego plastiku. Na pierwszy ogień niech pójdzie szczoteczka do mycia zębów. Zamiast wybierać wersję plastikową i opakowaną w plastik, sięgnijmy po egzemplarz bambusowy. Przy właściwym użytkowaniu posłuży nam równie długo, co standardowy model. Jeżeli jednak ta opcja nas nie przekonuje, w drogeriach odnajdziemy szczoteczki wyprodukowane w 100% z recyklingowanego plastiku. Co więcej są one sprzedawane we w pełni biodegradowalnych opakowaniach. Warto rozejrzeć się również za nicią dentystyczną z materiałów naturalnych, np. jedwabiu. Kolejnym krokiem powinien być wybór odpowiedniej pasty do zębów. Jeżeli pragniemy być ekologiczni podczas dbania o higienę jamy ustnej, sięgajmy po produkty wyprodukowane z naturalnych surowców (czyli bez dodatku chemii), w szklanych słoiczkach lub w kostce. Są nie tylko zdrowsze, ale także zdecydowanie bardziej wydajne niż te najczęściej kupowane.

 

Rewolucja green dentistry

 

Ekologia w naszych łazienkach to jedno, ale dużą popularność zyskuje ona również w szeroko rozumianej dentystyce. Coraz częściej spotyka się gabinety stomatologiczne urządzone z myślą o środowisku - czyli z wykorzystaniem przedmiotów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu lub biodegradowalnych. W tego typu placówkach (które są popularne między innymi w USA) nacisk kładziony jest też na efektywne wykorzystanie energii elektrycznej oraz wody (potrzebnej przy wielu czynnościach - dezynfekcji sprzętu, myciu rąk, itd.). Ponieważ branża medyczna generuje gigantyczne ilości odpadów, to w ekologicznych gabinetach dba się również o ich właściwą utylizację. Zwłaszcza w przypadku substancji niebezpiecznych dla środowiska naturalnego. Coraz częściej oferuje się też pacjentom kubeczki lub ręczniki wielokrotnego użytku. Oczywiście po każdym użyciu poddawane są one sterylizacji!.

Dodaj komentarz
powered by Quick.Cmsprojekt: grafiQa