Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Znany lekarz
Facebook

Stres niszczy zęby

O tym, że stres fatalnie oddziałuje na nasze zdrowie, słyszał praktycznie każdy. Niestety współcześnie bardzo trudno go uniknąć. Praca, ciągłe zabieganie, goniące nas terminy i deadliney… te sytuacje zdecydowanie nie pomagają nam się rozluźnić. Warto się jednak starać - narażenie na długotrwały stres ma negatywny wpływ na niemal cały nasz organizm, nie wyłączając... zębów.

 

Gdy znajdujemy się w nerwowej, nieprzyjemnej sytuacji, nasz organizm od razu zaczyna reagować. Jedną z wielu reakcji obronnych będących odpowiedzią na stres jest napięcie mięśni żucia (skroniowego, żwacza, skrzydłowych bocznych i skrzydłowego przyśrodkowego). W praktyce oznacza to nieświadome zaciskanie zębów. Choć w założeniu taki odruch służyć ma rozładowaniu napięcia, to jednak prowadzi do wielu niepożądanych konsekwencji.

 

Najczęstszym problemem powstającym na skutek niekontrolowanego zaciskania zębów wywołanego stresem jest pękanie szkliwa. Skutkować może to między innymi zwiększonym ryzykiem próchnicy. Niekiedy dochodzi również do krwawienia dziąseł, a nawet rozchwiania i przeciążenia zębów, mogącego prowadzić w skrajnych przypadkach do ich wypadania. Zdarza się czasem, że nie jesteśmy nawet w pełni świadomi dotykającego nas problemu. Zaciskać zęby i zgrzytać nimi możemy bowiem w nocy, przez sen.

 

Szkodliwe dla naszej jamy ustnej są również niektóre nawyki towarzyszące sytuacjom stresowym: przygryzanie zębów oraz błony śluzowej policzków, obgryzanie paznokci. Zwykle długotrwałemu stresowi, napięciu psychicznemu i zmęczeniu towarzyszy również znaczny spadek odporności - a stąd już tylko krok do problemów stomatologicznych.

 

Co więc należy robić, aby uniknąć niszczącego wpływu stresu na nasze zęby? Odpowiedź nie jest prosta. Gdy tylko zauważymy niepokojące objawy powinniśmy zacząć od zmiany trybu życia. Rozładowanie napięcia, na przykład poprzez sport czy masaże, pozwoli znacznie zredukować poziom stresu. Niekiedy będą jednak konieczne dodatkowe “wspomagacze” - np. szyny relaksujące, które zakładane podczas snu, zapobiegają uszkodzeniom zębów.

Dodaj komentarz
powered by Quick.Cmsprojekt: grafiQa