Dieta korzystna dla naszych zębów
Owoce i warzywa
Powszechnie wiadomo, że rośliny te stanowią podstawę piramidy zdrowego żywienia. Są bowiem bogate w witaminy, sole mineralne, enzymy oraz błonnik. Ich obecność w diecie pozytywnie wpływa na cały nasz organizm - a więc także na zęby. Warzywa takie jak marchew czy kalarepa spożywane na surowo pomagają też pozbyć się płytki nazębnej. Mimo obecności w niektórych owocach kwasów i dużych ilości cukru, warto jeść je codziennie. Szkodliwe działanie wspomnianych substancji możemy łatwo zminimalizować - wystarczy około pół godziny po jedzeniu dokładnie umyć zęby, a resztki (skórek czy pestek) usunąć dokładnie za pomocą nici dentystycznej.
Nabiał
O korzystnym działaniu mleka na zęby już kiedyś wspominaliśmy. Produkowane z niego przetwory, takie jak jogurty, kefiry, sery i maślanki są bogate w wapń i co za tym idzie, mają bardzo pozytywny wpływ na kości (a więc także zęby!). Dodatkowo bakterie kwasu mlekowego wspomagają prawidłowe funkcjonowanie flory przewodu pokarmowego, który przecież zaczyna się już w jamie ustnej. Spożywając często nabiał uzyskamy więc cenną ochronę przed szkodliwymi bakteriami i grzybami.
Zielona herbata
Niektórzy zarzucają herbacie to, że pozostawia na zębach nieatrakcyjny osad. To prawda, jednakże prozdrowotne właściwości zielonej herbaty w całości rekompensują tę drobną niedogodność. Zawarte w niej związki polifenolowe neutralizują bowiem bakterie rozwijające się w jamie ustnej oraz na naszych zębach. Zielona herbata posiada również właściwości przeciwpróchnicze - jedna jej szklanka dostarcza nawet 0,2 mg fluoru (który wzmacnia szkliwo). Co więcej, napój ten zwalcza także nieświeży oddech.