Znany lekarz
Facebook

Wszystko co musisz wiedzieć o aparacie estetycznym.

Aparaty ortodontyczne pomagają nam uzyskać prosty zgryz i piękny uśmiech. Są niezwykle popularne - nie tylko u dzieci, ale coraz częściej także wśród dorosłych. Ich wadą jest jednak rzucający się w oczy, nie zawsze estetyczny wygląd noszonych na zębach blaszek. Rozwiązaniem problemu może okazać się aparat estetyczny. Zbudowany jest on z przezroczystych, lekkich materiałów. Czy jednak tego typu akcesoria są równie skuteczne?

 

Trwałość czy estetyka?

Wśród aparatów estetycznych wyróżnia się modele kryształowe, szafirowe, ceramiczne i porcelanowe. W zależności od rodzaju są one przezroczyste lub mleczne - dzięki czemu mało widoczne. Ich mechanizm działania jest bardzo podobny do tego stosowanego w klasycznym aparacie ortodontycznym. Warto mieć jednak na uwadze, że materiały użyte w wersjach estetycznych tych przyrządów cechują się mniejszą odpornością na uszkodzenia niż metal. Na rynku dostępne są również tak zwane aparaty lingwalne, w których zamki umieszcza się od strony podniebienia i języka, co czyni je zupełnie niewidocznymi. Trzeba pamiętać jednak, że im mniej widoczny aparat, tym zazwyczaj będzie on droższy.

 

Czy to wybór dla każdego?

Odpowiedź na to pytanie brzmi niestety nie. Jak już pisaliśmy, aparaty (a właściwie zamki) estetyczne są bardziej podatne na uszkodzenia. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie musimy mieć świadomość, iż w razie problemów konieczne mogą się okazać nagłe, nieprzewidziane wizyty w gabinecie stomatologicznym, co dla wielu osób będzie bardzo problematyczne. Takich aparatów unikać powinny również osoby ze skłonnością do powstawania osadów na zębach - szczególnie miłośnicy kawy i herbaty. Decydując się na wersję estetyczną musimy także pamiętać o wyeliminowaniu z diety mocno barwiących produktów, takich jak szpinak, buraki albo kurkuma, które są w stanie zabrudzić jasne zamki.

 

Jak widzicie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy warto zainwestować w stały aparat ortodontyczny estetyczny. Choć to kosztowna inwestycja, to współcześnie coraz większą wagę przykładamy do estetyki. Są także zawody, w których na co dzień wymagana jest od nas odpowiednia aparycja. Dlatego czasem warto zainwestować w droższe ale dyskretniejsze rozwiązanie. Jaka jest Wasza opinia w tej kwestii? Podzielcie się nią w komentarzu!

Dodaj komentarz
powered by Quick.Cmsprojekt: grafiQa