Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Znany lekarz
Facebook

Jak dbać o szczoteczkę do zębów?

Niewiele osób wie co należy robić, aby skutecznie utrzymywać szczoteczkę do zębów w należytym stanie. Niestety ze szkodą dla siebie! Statystyki nie pozostawiają złudzeń - duża część Polaków ma problemy z higieną jamy ustnej oraz z regularną wymianą szczoteczek. Niektórzy robią to nawet rzadziej niż raz do roku! Dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka praktycznych porad na temat tego, jak zadbać o akcesoria wykorzystywane do mycia zębów.

 

O tym, że szczoteczkę należy wymieniać minimum co trzy miesiące chyba nie musimy Wam przypominać. Warto także być świadomym, iż przedmiot ten każdego dnia narażony jest na wilgoć. Z czasem staje się więc nie tylko siedliskiem bakterii, ale także groźnych dla zdrowia grzybów. Dlatego też po użyciu szczoteczki należy ją zawsze dokładnie wypłukać i ustawić pionowo (np. w kubku), tak aby swobodnie obciekła i mogła całkowicie wyschnąć. Należy też pilnować żeby akcesoria poszczególnych domowników nie stykały się ze sobą. Absolutnie nigdy nie korzystajmy też z cudzej szczoteczki! Grozi to bowiem dużym ryzykiem zarażenia się próchnicą.

 

Jeśli chcemy nieco “odświeżyć” i zdezynfekować szczoteczkę, warto co kilka tygodni wyparzyć ją wrzątkiem. W aptekach można kupić specjalne przeznaczone do tego płyny, albo (jeśli wolimy ekologiczny styl życia) samodzielnie taki przygotować. W tym celu potrzebować będziemy octu, wody i sody oczyszczonej. W gotowej mieszance należy zanurzyć główkę z włosiem na około 30 minut. Pamiętajmy także, aby podczas codziennego korzystania ze szczoteczki (zarówno przed jak i po jej użyciu) dokładnie przepłukać ją pod strumieniem ciepłej, bieżącej wody. Pozbędziemy się w ten sposób ewentualnych zabrudzeń i kurzu. W żadnym wypadku nie powinniśmy też używać szczoteczki, która spadła nam na podłogę w łazience.

 

O nasze akcesoria do higieny jamy ustnej warto zadbać też przed podróżą. Szczoteczkę należy przewozić w specjalnym (plastikowym, drewnianym lub metalowym) pojemniku, który uchroni ją przed zabrudzeniami i wygięciem włosia. Należy jednak pamiętać, że nie powinniśmy w takiej tubie zamykać mokrej szczoteczki, zwłaszcza jeśli ma tam pozostać przez dłuższy czas. Wilgoć i brak dostępu do świeżego powietrza sprawiają bowiem, iż na główce rozwinąć się mogą groźne dla zdrowia drobnoustroje, a nawet pleśń.

Podziel się tym adresem
Dodaj komentarz
powered by Quick.Cmsprojekt: grafiQa