Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Znany lekarz
Facebook

Domowe sposoby na ból zębów

Zdarza się, że ból zęba dopada nas nagle, w najmniej odpowiednim momencie. Jego przyczyny mogą być różne, dlatego też takie sytuacje powinniśmy skonsultować ze specjalistą. Co jednak w sytuacji, gdy chwilowo nie mamy możliwości wizyty u dentysty? Czy istnieją jakieś sprawdzone i skuteczne sposoby na ból zębów? Okazuje się, że tak! Historia zielarstwa pokazuje, że ludzie od dawna potrafili poradzić sobie z wieloma dolegliwościami wykorzystując dary matki natury. Nie inaczej jest w przypadku bólu zębów.

 

Goździki

Ta popularna przyprawa od wieków znana jest jako skuteczny środek przeciwbólowy. Wszystko za sprawą znajdującego się w goździkach eugenolu - oleistej cieczy o właściwościach odkażających i znieczulających. Do uśmierzenia bólu stosuje się goździki sproszkowane, w formie olejku eterycznego (kilka kropel wciera się w dziąsła) lub suszone pąki (należy je wówczas żuć).

 

Eukaliptus

Olejek eukaliptusowy wykorzystywany jest często jako składnik past do zębów i płynów do płukania ust. Można go także użyć do walki z bólem zębów. Znajdujący się w eukaliptusie cyneol (zwany też eukaliptolem) posiada właściwości antybakteryjne. Roślina ta zawiera również seskwiterpeny – węglowodory z grupy terpenów, które działają przeciwzapalnie.

 

Ziołowe płukanki

Rumianek i szałwia to popularne w medycynie ludowej środki przeciwbólowe. Ten pierwszy bogaty jest w witaminę C, garbniki, potas oraz azulen. W liściach szałwii znajduje się natomiast uśmierzająca ból kamfora. Suszone zioła zalewa się wrzątkiem, a powstały napar po wystygnięciu wykorzystuje się do płukania ust.

 

Czosnek

Ten “naturalny antybiotyk” od dawna ceniony jest za swoje działanie bakteriobójcze. Czosnek może pomóc nam również w przypadku bólu zęba. Sposobów jest kilka - można żuć ząbek czosnku, podłożyć go pod bolący ząb, albo też wykorzystać czosnkową płukankę.

 

Pamiętajmy jednak, że powyższe środki przyniosą nam jedynie czasową ulgę i nie mogą zastąpić wizyty u stomatologa! Wszystkie dokuczliwe dolegliwości bólowe powinniśmy zawsze skonsultować ze specjalistą.

Podziel się tym adresem
Dodaj komentarz
powered by Quick.Cmsprojekt: grafiQa