Znany lekarz
Facebook

Zdrowe zęby dzięki witaminom

Witaminy stanowią grupę specyficznych związków chemicznych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ponieważ ludzkie ciało nie jest w stanie wytwarzać ich samodzielnie, dlatego też muszą być dostarczane w codziennej diecie. 

 

  • Witamina A korzystnie wpływa na organizm na wiele sposobów. Między innymi zapewnia prawidłowe funkcjonowanie tkanki przyzębia oraz błon śluzowych jamy ustnej. Wspomaga również gojenie się ran, co jest ważne w sytuacjach, gdy często zdarza się nam mieć skaleczone dziąsła lub podniebienie. Witaminę A odnajdziemy przede wszystkim w rybach, podrobach, serach, żółtkach jaj, ale także i w warzywach - marchewce, szpinaku, sałacie, czerwonej papryce.

  • Witamina D nazywana bywa “witaminą słońca” - najlepszym jej źródłem jest światło słoneczne. W naszym organizmie odpowiada między innymi za regulację poziomu wapnia i fosforu - substancji niezbędnych do posiadania zdrowych, mocnych zębów. Badania wykazały również, iż osoby spożywające dużo produktów zawierających witaminę D (mleko, sery, tłuste ryby) znacznie rzadziej cierpią z powodu paradontozy oraz stanów zapalnych dziąseł.

  • Witamina C to jedna z najważniejszych witamin niezbędnych do utrzymania przyzębia w dobrej kondycji. Jej niedobór skutkować może problemami z gojeniem się ran w jamie ustnej, obrzękiem dziąseł, chwiejnością zębów - a w skrajnych przypadkach nawet ich wypadaniem. Bardzo dużo witaminy C zawierają owoce dzikiej róży, czarne porzeczki, kalafiory.

  • Witaminy z grupy B wpływają korzystnie na stan naszej jamy ustnej na kilka sposobów. Przeciwdziałajązmianom zapalnym ślinianek, chorobom języka, nadwrażliwości błon śluzowych. Wspierają także rozwój “dobrych” bakterii, których obecność w jamie ustnej jest pożądana. Witaminy z grupy B znajdziemy przede wszystkim w drobiowym mięsie i roślinach strączkowych.
Dodaj komentarz
powered by Quick.Cmsprojekt: grafiQa