Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych
Podczas leczenia kanałowego, szczególnie kiedy opracowywane są zakrzywione kanały korzeniowe, może się zdarzyć, że używane narzędzie kanałowe zaklinuje się i podczas próby wycofania go z kanału, zostaje złamane. Fragment takiego narzędzia zostaje w zębie.
Jest to bardzo częste powikłanie i pomimo wiedzy lekarza i jego należytego starania, ryzyko złamania instrumentu kanałowego jest zawsze związane z przebiegiem leczenia endodontycznego.
Ryzyko takich powikłań jest dzisiaj minimalizowane. Narzędzia kanałowe są bardzo cienkie i muszą być niezwykle wytrzymałe, a to jest możliwe dzięki najnowszym materiałom i technologiom. W nowoczesnej stomatologii stosuje się też mikrosilniki endodontyczne o regulowanej sile obrotowej i automatycznej blokadzie rotacji. To wszystko zmniejsza ryzyko, ale nie eliminuje przypadków łamania narzędzi w kanale zębowym.
Złamane narzędzie wymaga wyjęcia, bo bez tego nie można odpowiednio opracować, oczyścić i wypełnić kanału.
Usuwanie pozostawionych fragmentów narzędzi jest procedurą skomplikowaną i trudną. Wymaga dużego doświadczenia lekarza oraz odpowiedniego sprzętu, przede wszystkim mikroskopu endodontycznego i radiowizjografii. Niestety próby usunięcia złamanych narzędzi nie zawsze kończą się powodzeniem. Warto je jednak podejmować. Mam duże doświadczenie w tym zakresie i zdecydowaną większość złamanych instrumentów udaje mi się usunąć.