Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Znany lekarz
Facebook

Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych

Podczas leczenia kanałowego, szczególnie kiedy opracowywane są zakrzywione kanały korzeniowe, może się zdarzyć, że używane narzędzie kanałowe zaklinuje się i podczas próby wycofania go z kanału, zostaje złamane. Fragment takiego narzędzia zostaje w zębie. 

Jest to bardzo częste powikłanie i pomimo wiedzy lekarza i jego należytego starania, ryzyko złamania instrumentu kanałowego jest zawsze związane z przebiegiem leczenia endodontycznego. 

Ryzyko takich powikłań jest dzisiaj minimalizowane. Narzędzia kanałowe są bardzo cienkie i muszą być niezwykle wytrzymałe, a to jest możliwe dzięki najnowszym materiałom i technologiom.  W nowoczesnej stomatologii stosuje się też mikrosilniki endodontyczne o regulowanej sile obrotowej i automatycznej blokadzie rotacji. To wszystko zmniejsza ryzyko, ale nie eliminuje przypadków łamania narzędzi w kanale zębowym.

  Złamane narzędzie wymaga wyjęcia, bo bez tego nie można odpowiednio opracować, oczyścić i wypełnić kanału. 

Usuwanie pozostawionych fragmentów narzędzi jest procedurą skomplikowaną i trudną. Wymaga dużego doświadczenia lekarza oraz odpowiedniego sprzętu, przede wszystkim mikroskopu endodontycznego i radiowizjografii. Niestety próby usunięcia złamanych narzędzi nie zawsze kończą się powodzeniem. Warto je jednak podejmować. Mam duże doświadczenie w tym zakresie i zdecydowaną większość złamanych instrumentów udaje mi się usunąć.

Podziel się tym adresem
Dodaj komentarz
powered by Quick.Cmsprojekt: grafiQa